Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  8 bakan yeni kabinenin dışında kaldı
 • Facebook da Paylaş
8 bakan yeni kabinenin dışında kaldı
 • 01-05-2009
 • 4 yorum
 • 5569 okunma
Yeni kabine açıklandı. 1 isim Meclis dışından kabineye girdi ve Dışişleri Bakanı oldu. Ancak 8 bakan da kabine dışı kalmaktan kurtulamadı.

22 Temmuz'dan sonra kabineye giren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olan Nazım Ekren ile Said Yazıcıoğlu yeni kabinede yer alamadı.

İşte Erdoğan'ın açıkladı yeni kabinenin dışında kalan bakanlar:

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen
Devlet Bakanı ve Başbakan Yard. Nazım Ekren
Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu
Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler

Yerinde kalanlar;

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeni kabineyi açıkladı. Yeni kabine göre, 8 bakan kabine dışında kaldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeni bakanlardan önce kabinede kalan bakanları açıkladı. Kabinede kalan ve yerleri değişmeyen bakanlar,

İŞTE KALAN İSİMLER:

- İçişleri Bakanı - Beşir Atalay
- Sağlık Bakanı - Recep Akdağ
- Ulaştırma Bakanı - Binali Yıldırım
- Milli Savunma Bakanı - Vecdi Gönül
- Tarım ve Köyişleri Bakanı - Mehdi Eker
- Kültür ve Turizm Bakanı - Ertuğrul Günay
- Çevre ve Orman Bakanı - Veysel Eroğlu
- Devlet Bakanı - Cemil Çiçek
- Devlet Bakanı - Mehmet Aydın
- Devlet Bakanı - Egemen Bağış
- Devlet Bakanı - Hayati Yazıcı

AHMET DAVUTOĞLU- DIŞİŞLERİ BAKANI

1959 yılında Konya'nın Taşkent ilçesinde doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi Bölümlerinden mezun oldu. Aynı üniversitenin Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde doktorasını tamamladı. 1990-1995 yılları arasında Marmara Üniversitesi'nde çalıştı. 1993'te doçent, 1999'da profesör oldu. Beykent Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanlığı yaptı. Halen Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı olarak görev yapıyor.

SADULLAH ERGİN- ADALET BAKANI

1964 yılında Antakya’da doğdu.İlk ve orta öğretimini Antakya’da yaptı.Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilgiler Fakültesinde 1 yıl okudu. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. 1987 de mezun oldu.

Ak Partinin kurulmasıyla beraber Hatay Kurucu İl başkanı oldu.3 Kasım 2002 tarihinde yapılan Milletvekili genel seçimlerinde Hatay milletvekili olarak parlemento’ya girdi. İlk 7 ay Teşkilat başkanlığı bünyesinde Ege Bölge koordinatörlüğü yaptı. 20 Mayıs 2003 tarihinde AK Parti Grup Başkan vekili seçilen Ergin, 08-10-2004 Tarihin de TBMM bünyesinde yapılan seçimlerde 2. kez AK Parti Grup Başkan vekili seçildi. AK Parti Grup Başkanvekilliği görevini yürüten Ergin evli ve 3 çocuk Babasıdır.

BÜLENT ARINÇ- DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI

Bülent Arınç, 1948 yılında Bursa'da doğdu. Manisa Lisesi'nden mezun olan Arınç, 1970 yılında Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Manisa'da uzun süre serbest avukatlık yaptı. Üniversite yıllarından itibaren siyasetle uğraşan, gençlik kolları başkanlığı yapan Bülent Arınç, il başkanlığı görevinde de bulundu.

24 Aralık 1995'te milletvekili genel seçimlerinde Refah Partisi'nden (RP) Manisa Milletvekili seçilen Arınç, RP MKYK üyeliğinde bulundu. Bülent Arınç, bu dönemde TBMM Adalet Komisyonu ile Türkiye-AB Karma Komisyonu'nda çalıştı.

Arınç, RP'nin (Refah Partisi) 15 Şubat 1998'de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması ve kapatma kararının 22 Şubat 1998 tarihli Resmî Gazete'de yayınlanmasından sonra, 27 Şubat 1998'de bir grup arkadaşıyla beraber 17 Aralık 1997'de kurulan Fazilet Partisi'ne (FP) geçti.

Arınç, 18 Nisan 1999 milletvekili genel seçimlerinde FP'den Manisa Milletvekili seçildi. İki yasama döneminde FP Grup Başkanvekili görevinde bulunan Arınç, ayrıca TBMM Dışişleri Komisyonu üyeliği yaptı.

Bülent Arınç, FP'nin "Yenilikçi Kanat" milletvekilleri arasında öne çıkan Kayseri Milletvekili Abdullah Gül ile beraber hareket etti ve 14 Mayıs 2000'de toplanan FP 1. Olağan Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığa adaylığını koyan Gül'ü destekledi.

RP'nin ardından, FP'nin de 22 Haziran 2001'de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından bu partiye mensup milletvekillerinden "Yenilikçi Kanat" olarak adlandırılan grubun 14 Ağustos 2001 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurduğu Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucuları arasında yer alan Arınç, TBMM Grup Başkanı görevine getirildi.

Bülent Arınç, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde üçüncü kez Manisa Milletvekili olarak Parlamentoya girdi.

Arınç, 19 Kasım 2002'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçildi. Manisa Milletvekili Bülent Arınç birinci oylamada Anayasa'nın istediği çoğunluğu sağlayarak, 369 oyla TBMM'nin 22. Başkanı oldu.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı
01 Mayıs 2009 günü Başbakan tarafından açıklanan yeni kabinede Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak yer aldı.

Orta derecede İngilizce bilen Bülent Arınç, evli ve iki çocuk babası.

CEVDET YILMAZ- DEVLET BAKANI

Cevdet Yılmaz, 1 Nisan 1967'de Bingöl'de doğdu. Babasının adı Kemal, annesinin adı Fatma'dır. Bürokrat; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını ABD Denver Üniversitesi uluslararası ilişkilerde; doktorasını Bilkent Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetiminde tamamladı.

Başbakanlık Devlet Plânlama Teşkilatı Müsteşarlığı'nda Planlama Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. Planlama Uzmanlığına atandı. Devlet Plânlama Teşkilatı AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Yılmaz, evli ve iki çocuk babasıdır

ÖMER DİNÇER (ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI)

Ömer Dinçer, 10 Eylül 1956'da Karaman'da doğdu. Baba adı Duran Ahmet, anne adı Ayşe'dir. Öğretim Üyesi; Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Yönetimi ve Politikası Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde tamamladı.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalında 1988'de Doçent, 1994'te Profesör oldu. 1993'te ABD Drexel Üniversitesi'nde misafir araştırmacı olarak çalışmalar yaptı.

Başbakanlık Başmüşavirliği ve Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yürüttü. Beş adet kitabı ve çok sayıda makalesi yayınlandı. İyi düzeyde İngilizce bilen Dinçer, evli ve 3 çocuk babasıdır.

TANER YILDIZ ( ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI)

Taner Yıldız, 3 Nisan 1962'de Yozgat Devecipınar'da doğdu. Babasının adı Eşref, annesinin adı Emine'dir. Elektrik Mühendisi; İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Kayseri Elektrik Üretim Şirketi'nin Yönetim Kurulu Üyesi, Kayseri ve Civarı Elektrik TAŞ'nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü olarak görev yaptı. 22. Dönem Kayseri Milletvekili. İyi düzeyde İngilizce bilen Yıldız, evli ve 4 çocuk babasıdır

 

NİHAT ERGÜN- SANAYİ VE TİCARET BAKANI

Nihat Ergün, 14 Eylül 1962'de İzmit Çınarlı'da doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Şahizer'dir. İktisatçı, Yönetici ve Yönetim Danışmanı; Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni bitirdi. Derince Belediye Başkanlığına seçilerek bu görevi yürüttü. 22. Dönem Kocaeli Milletvekili. İngilizce bilen Ergün, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

SELMA ALİYE KAVAF- DEVLET BAKANI

Selma Aliye Kavaf, 1 Temmuz 1962'de Denizli'de doğdu. Babasının adı Niyazi, annesinin adı Gülseren'dir. Öğretmen; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'ni bitirdi. Öğretmen olarak görev yaptı. İngilizce bilen Kavaf, evli ve 1 çocuk annesidir.

 

 

MUSTAFA DEMİR- BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANI

Mustafa Demir, 18 Ocak 1961'de Trabzon Şalpazarı'nda doğdu. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Safiye'dir. Mimar; Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Özel sektörde çalıştı. Türkiye Emlak Bankası AŞ'de Fen Eksperliği görevinde bulundu. Samsun'da mimarlık, inşaat müteahhitliği ve ticaret işiyle uğraştı. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (MÜSİAD) Samsun Şubesi Kurucu Üyesi oldu ve Şube Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Atakum Belediyesi Belediye Meclis Üyeliği görevinde bulundu. 22. Dönem Samsun Milletvekili. 22. Dönem'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. 23. Dönem'de aynı Komisyon'un Başkanlığına yeniden seçildi. Demir, evli ve 5 çocuk babasıdır.

 

 

Etiketler : 8 - bakan - yeni - kabinenin - dışında - kaldı -
YORUMLAR
 • Adem Bozkurt   03-05-2009 13:30

  Sayın Mehmedali ŞAHİN'İN değiştiğine üzüldüm,ama Sayın Bülent ARINC beyin ise böyle biir görev üstlendiğine hakikaten çok sevindim. umuyorum ki rabbim den böylesi daha hayırlı olmuştur,siyasetten,yorulan bakanlarımızın da bu vesile ile biraz dinlenme imkanı olmuştur. Siyaset her insanın karı değildir,er kişinin karıdır.Çünkü mecliste 550 kişide evliya olsa,yine insanlar eleştirecek bir şeyler bulurlar,yıpratma politikası uygulanırlar,Bu ülke yönetimini omuzlarında bulunduran tüm milletvekili,belediye başkanı,vali,kaymakam ve birokratlarımıza,cenabı Allahtan kolaylıklar ve başarılar diler,Onların başarısı ülkenin kazancıdır,bu ülke ise hepimizin,o halde başarıları bizler içindir,Rabbimizin sonsuz rahmetine emanet olunuz,ülkesi için hiç bir şey yapamayan benim gibi kardeşlerim,hiç değilse dua'da bulunsunlar.

 • ali   02-05-2009 10:10

  darısı bizim kızılcahamam daki kabineye ,kökten değişmesi gerek

 • kabine   02-05-2009 07:56

  darısı kızılcahamam ilçeye koca koca bakanlar değişti bişey olmadı kızılcahamam ilçe değişince dünyanın sonu olmaz.zaten bunlardan kötüsüde gelmez

 • çakmak   01-05-2009 21:50

  meb camiası sanırım bu değişikliğe sevinecek.bülent arınç ise bu değişikliğin süpriz ismi .bence hiç bir insiyatifini ve etkinliğini hissedemediğmiz savunma bakanı vecdi beyde değişmeli idi.onca kaos durumalrı oldu onca şehit verildi ne bir ses ne bir soluk. askerin gölgesinde bir bakan.yanlız hüseyin çeliğin gidişine sevinen meb camiası nimet hanımdan çekebilirler haberleri olsun.unakıtanda iyi olmuş.millet gıcık olmaya başlamıştı. bakalım göreceğiz memlekete hayırlar getire işallah.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın