Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  30 yıldır Kızılcahamam ve Çamlıdereli öğrencilere yardım ediyor
  • Facebook da Paylaş
30 yıldır Kızılcahamam ve Çamlıdereli öğrencilere yardım ediyor
  • 25-09-2016
  • 2 yorum
  • 5811 okunma
Kurulduğu günden buyana öğrencilere yardım eden ESYAV kuruluşunun 30.yılını kutluyor.

Geçen yıl TRT 1. Kanal’da “7 Güzel Adam” adlı bir dizi yayınlandı ve oldukça beğenildi. 1970’li yıllarda idealist yedi gencin bir araya gelerek “Mavera” dergisini yayımlamaları dizinin ana konusunu oluşturmuştu.

                Aynı o gençler gibi, 1986 yılında 7 güzel adam çıktı meydana; Kızılcahamam Çamlıdere Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Vakfını kurdular. Her türlü engeli aşarak ESYAV’ı kuran 7 güzel adam kimdi? Salih Bezci, Hüdai Çakır, Sadi Kaya, Mehmet Kiraz, Osman Aydın, Eyüp Sanay ve Halil Yurtoğlu.

ESYAV’ın kurucuları olan Kızılcahamam ve Çamlıdereli bu idealist gençler, 1986 yılında yaptıkları birkaç toplantının sonucunda  “yöremize hizmet amaçlı bir vakıf” kurulmasının lüzumlu olduğu kanaatine vardılar.  Vakıf kurmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyordu. Bu şartlar içinde onları en çok düşündüreni, bankaya yatırılması gereken para oldu. O yıllarda bir vakıf kurmak için Vakıflar Bankasına nakit olarak 1.750.000 lira (bir milyon yedi yüz elli bin) yatırmak gerekiyordu. Biraz zorlanarak da olsa, kendi aralarında denkleştirdikleri bu miktarı bankaya yatırdıktan sonra vakfın kuruluşu için resmi müracaatı yaptılar.

                Gerekli resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından, Ankara Asliye 2. Hukuk  Mahkemesinin 16.07.1986 gün ve esas: 1986/202, karar: 1986/306 sayılı ilâmına istinaden 10 Eylül 1986 tarih ve 19217 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilerek Kızılcahamam Çamlıdere Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (ESYAV) kurulmuş oldu.

                Kuruluş müracaatında vakfın gayesi olarak; “Kızılcahamam ve Çamlıdere nüfusuna kayıtlı yüksek öğrenim öğrencilerine burs vermek, imkanlar elverdiği takdirde bunlar için yurt tesis etmek ve işletmek” yazılmıştı.

ESYAV’ın kurucuları 19.10.1986 tarihinde yaptıkları ilk toplantıda yönetim kurulunu belirleyerek aralarında görev dağılımı yaptılar. Mütevelli heyet başkanlığına Salih Bezci’yi, başkan yardımcılığına Sadi Kaya’yı, icra heyeti başkanlığına Eyüp Sanay’ı, başkan yardımcılığına Osman Aydın’ı, üyeliklere ise Hüdai Çakır, Halil Yurtoğlu ve Mehmet Kiraz’ı getirdiler. Yedek üyeliklere Hasan Hüseyin Altaş ve Polat Topal getirildi. Denetim kuruluna  Mevlüt Gök, Orhan Aydın ve Nazım Yıldırım getirilirken yedek üyeliklere ise Metin Demir, Mustafa Tunç, ve Abdülkadir İmamoğlu getirildi.

                ESYAV YÖNETİM KURULU

25. 1. 2015 tarihinde yapılan genel kurulda yönetim kurulu şu kişilerden oluşmuştur: Ömer Faruk Altınordu, Hüdaverdi Çakır, Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Ali İhsan Oğultürk, İsmail Sarıhan, S. Zeki Çalıkıran, H. Basri Acar, Sabri Özcan, M. Sacit Güran, İsmail Özdemir, Osman Sancak

                Bu kadro Ömer Faruk Altınordu’nun başkanlığında göreve devam etmektedir.

ESYAV MÜTEVELLİ HEYETİ

Bilindiği gibi vakıflarda en yüksek karar organı mütevelli heyettir. ESYAV’ın mütevelli heyeti 52 kişiden oluşuyor. Kızılcahamam Çamlıdere Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın (ESYAV) mütevelli heyet üyeleri şunlardır: (Sıralama üyelik tarihlerine göre yapılmıştır.)

                Hüdai Çakır, Sadi Kaya, Osman Aydın, Prof. Dr. Eyüp Sanay, Halil Yurtoğlu, Hüseyin Akyüz, Osman Tokur, Ömer Faruk Altınordu, Fikret Çapar, Dursun Demir, Mustafa Çakır, Mustafa Özcan, Akın Akyol, Ekrem Tamer, Bilal Bayram, Yakup İlhan, Hasan Yalçın, Yılmaz Özbek, Sırrı Er, Prof. Dr. Ahmet Doğanay, Prof. Dr. Seyfettin Erşahin, Orhan Aydın, Ali İhsan Baki, Rasim Ayaz, Cengiz Sezer, Hasan Pazarlıoğlu, Mevlüt Gök, Ahmet Özmen, İbrahim Özcan, Metin Demir, Fevzi Kiraz, Uğur Kiraz, Rıza Gök, Prof. Dr. Mustafa Erdem, Hasan Basri Acar, Mustafa Köseoğlu, Ali İhsan Oğultürk, Kamil Bostan, İdris Akyüz, Tahsin Aydın,  Ahmet Akyel, Yılmaz Güneylioğlu, Mustafa Güran, Hasan Hüseyin Coşkun, Arif Sami İmamoğlu, Salih Öztürk, Abdülkadir İmamoğlu, Sedat Çimen, Halil Yurtoğlu, Sabri Özcan, Sacit Güran, İsmail Sarıhan

                ESYAV GENEL KOORDİNATÖRÜ: Saim Çöllüoğlu

                ESYAV YAYIN KOORDİNATÖRÜ: Sırrı Er

                ESYAV MALİ İŞLER SORUMLUSU: Ahmet Özmen

                ESYAV İDARİ İŞLER SORUMLUSU: Mustafa Üner

YORUMLAR
  • İsmetpaşalı    27-09-2016 12:05

    kurucular yönetim mütevelli üyeler arasında kimlerin ismi yok. Tabiki alın teri ile kazanmayan kalantor siyasetci eskileri ve işbirlikci sömürücülerinin

  • Veysel BAYRAM   25-09-2016 22:02

    Karşılığını ALLAH (c.c)'dan bekleyerek yöremize, öğrencilerimize hizmet eden tek STK olan ESYAV ailesi ALLAH (c.c) yolunuzu bahtınızı açık etsin. Yar ve Yardımcınız olsun biriniz bin olsun. İnşallah. Amin. Bu çalışmalarda seçimden seçime kızılcahamalılar derneği olanlara örnek olsun.İnşallah not: AYNI YORUMU 13.08.2016 TARİHİNDE YAYINLANAN "ESYAV Üniversite Burs Müracaatları Başladı" haberine yazdım ama bazı gerçeklerin unutulmaması için tekrarında ve tekrar okunmasında yarar var dilek ve temennisi ile

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın