Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  3 Aralık Dünya Engelliler Günü
  • Facebook da Paylaş
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
  • 02-12-2017
  • 0 yorum
  • 1534 okunma
3 Aralık Dünya Engelliler günü Kızılcahamam'da değişik aktiviteler ile kutlanıyor

3 Aralık Dünya Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Uluslar arası bir gün olarak kabul edilmiştir.

Bu özel günde engellilerin sorunlarına, beklentilerine, dikkat çekmek engelliliğin önlenmesine dolayısıyla asgariye indirilmesi için organizasyonlar, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya nüfusunun yaklaşık %15’i engelli olup, ülkemizde ise sayıları 8.5-9 milyon civarındadır. Bunuda aileleri ile (bir anne- baba olarak düşünürsek) birlikte 25 milyon gibi küçümsenmeyecek bir rakamda olup, Toplumsal sorun olduğu apaçık ortadadır. Bu engelliler günü elbette ki çok önemlidir. Engellilerin günlük yaşamda, iş hayatında, kendilerine çok zor yer bulan ve yaşamlarının bir çok alanında çeşitli engeller ile karşılaşan Engelli insanlarımızın farkına varmak, onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamak gerekir.

Görüyoruz ki engelli kardeşlerimiz spor, sanat, edebiyat, sivil toplum, siyaset ve iş dünyası gibi hayatın her alanında bulunuyorlar, üstün başarılarla azim ve kararlılıklarıyla ben engelli değilim diyen insanlara da ve dolayısıyla  hepimize örnek teşkil etmektedirler.

Şimdiye kadar olduğu gibi Devletimize ve toplumumuza düşen görev ise Engelli insanlarımızın kendilerini ve hayallerini gerçekleştirebilecekleri eşit vatandaşlar olarak toplumda var olabilecekleri imkanları sunmaktır. Son 15 yıldır hükümetlerimiz bu konularda sosyal haklarda, ,istihdam edilmelerinde her türlü çalışmayı yapmıştır. Ve halende yapmaktadır. Toplum ve birey olarakta hepimizin üstüne düşen görevi yapmasını da istiyoruz.

Bu vesileyle Engelliler Gününü kutlar, herkese Sağlık, mutluluk ve engelsiz yarınlar temenni ediyorum.

Saygılarımla…

                                                                                Yusuf ŞENGÜL

                                                                           Belediye Meclis Üyesi

                                                 Engelliler Koordinasyon Merkezi

                                                                Sorumlusu 

Etiketler : 3 - Aralık - Dünya - Engelliler - Günü - -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

Instagram
ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın