Ana Sayfa  /    /  2006 Yılı Medya Raporu
  • Facebook da Paylaş
2006 Yılı Medya Raporu
  • 12-01-2007
  • 0 yorum
  • 5718 okunma
MTM Medya Takip Merkezi, Türkiye’de yıl boyunca konuşulan olay, kişi ve kuruluşları, bir araştırma raporu haline getirdi. Türk insanı neler yaşadı, nelere üzüldü? Nelere sevindi, nelere kızdı? Siyasetten ekonomiye, sanattan spora 2006 yılı nasıl geçti, kimler en fazla konuşuldu? İşte, 1600’e yakın gazete, dergi, TV kanalı ve internet haber sitesinde yapılan, ‘2006 yılı medya gündemi’ araştırmasının ayrıntılı raporu
Geçtiğimiz yıl AB ile yatıp, AB ile kalktık…
2005 yılı sonlarında başlayan tam üyelik müzakereleri, 2006 yılının en önemli gündem konusuydu. Tüm gözlerin üzerine çevrildiği Avrupa Birliği süreciyle ilgili gelişmeler adım adım izlenirken, hemen her gelişme AB ile ilişkilendirildi. Karikatür krizi, Rum kesimi ile yaşanan sıcak gelişmeler, İsrail-Lübnan savaşı, Ermeni Soykırımının kabulü yasası derken, yaşanan her gelişme Avrupa Birliği ile ilişkileri etkilerken, konu yıl boyunca medyanın yakın markajında kaldı.

MTM Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı ‘yıllık medya raporu’na göre Avrupa Birliği, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 261 bin 44 haberde yer aldı. Televizyon ekranlarında 1.492 saat kalan Avrupa Birliği, aynı zamanda tüm basında en çok işlenen gündem konusu oldu.

İsrail’in Lübnan’a saldırıları 2006’ya damgasını vurdu…
İsrail’in kaçırılan iki askerini bulmak ve kendi topraklarına saldırıyı önlemek gerekçesiyle Lübnan’a düzenlediği askeri operasyonlar, 2006 yılında tüm dünyada olduğu gibi Türk medyasında geniş yankı yaptı. Saldırıların ardından Türkiye’nin Lübnan'daki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNIFIL) harekâtına katılması gibi sıcak gelişmeler, Türk insanının tüm dikkatini bu yöreye çevirmesine neden oldu.

Araştırma sonuçlarına göre; gazete, dergi, TV kanalları ve internet haber sitelerinde toplam 97 bin 594 habere konu olan olay, 557 saat süreyle de televizyon ekranlarında yer aldı.

Terör olayları 2006’da da üzdü…
Terör örgütünün, tek taraflı ateşkes ilan etmesinden kısa bir süre sonra, eylemlerine yeniden başlaması ve üst üste alınan şehit haberleri, Türk toplumunu üzüntüye boğdu. Özellikle Mart ve Nisan aylarında tırmanışa geçen terör olayları, Türk medyasının yakın takibinde olmaya devam etti. Terör olaylarının artması Amerika ile ilişkileri de gerginleştirdi. Bu süreçte hükümetin yaklaşımları, medyanın yakın markajındaydı. Türk medyasının yanı sıra dünya medyasının da yakın ilgi gösterdiği olaylar, 46 bin 613 kez haber olurken bu haberler, ekranlarda 769 saati aşkın yer aldı.

Ermeni soykırımı yasası ile gündeme yerleşen Fransa, yıl boyunca popülerliğini korudu…
Türkiye’nin AB’ye giriş süreciyle ilgili çeşitli açıklamaları ve son olarak da Fransa Meclisi Genel Kurulu’nun, sözde Ermeni soykırımını reddetmenin suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etmesiyle, Türkiye’nin gözleri Fransa’ya çevrildi. Tüm kesimlerden büyük tepkiler alan bu gelişme, Fransız mallarının boykotuyla tırmanışa geçti. Fransa, yıl boyunca 98 bin 643 habere konu olurken, bu haberlerin 33 bin 226 adedi Ermeni Yasası ile ilgili oldu.

Danıştay’a yapılan çirkin saldırı, 2006’nın gündemine oturdu…
Danıştay 2. Dairesi Başkan ve üyelerine yapılan kanlı saldırı tüm ülkeyi üzüntüye boğdu. MTM Medya Takip Merkezi’nin medya takip sonuçlarına göre Danıştay ve saldırıya ilişkin haberler, gazete-dergi, TV kanalı, internet haber sitelerinde 33 bin 179 habere konu oldu. Danıştay’a ilişkin haberler ekranlarda yaklaşık 384 saat kaldı.

Kuş gribi tüm dünyayı korkuttu…
2006 yılında dünyayı etkisi altına alan kuş gribi, Türkiye’nin de korkulu rüyası haline geldi. Virüsün mutasyona uğrayarak insandan insana bulaşması endişesine, yurdun dört yanından gelen ve ölümlere kadar varan haberler eklendi. Hastalığı yenen insanların olması, geliştirildiği öne sürülen aşı haberleri ve hasta kümes hayvanlarının büyük ölçüde itlafının gerçekleşmesi ile sona eren vaka, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 24 bin 666 kez habere konu oldu.

Papa’nın Türkiye ziyareti 2006’ya damgasını vurdu…
Roma Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un, Almanya seyahati sırasında İslamiyet ve Hz. Muhammed hakkında kullandığı sözler, İslam dünyası tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Papa’nın sözleri Türkiye’de de üzüntüye neden oldu. Sözlerine tepkiler daha azalmadan, Cumhurbaşkanı Sezer’in daveti üzerine Papa’nın, kültürler ve dinler arası hoşgörü adına Türkiye’yi ziyaret etmesi, tüm dünyanın gözlerini Türkiye’ye çevirdi. Ziyaret öncesi ve esnasında alınan güvenlik önlemleri, vatandaşları zor durumda bırakırken; herhangi bir sorun yaşanmadan ziyaretin tamamlanması, takdirle karşılandı. 2006 yılında medya gündemine yerleşen Papa, gazete, dergi, TV kanalları ve internet haber sitelerine 21 bin 505 kez haber oldu.

Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan ilk Türk: Orhan Pamuk…
2005 yılında Ermeni ve Kürt açıklamalarıyla büyük tepkiler alan ve hakkında açılan davayla dikkatleri üzerine çeken Orhan Pamuk, 2006 yılında Nobel Edebiyat ödülüyle medyanın gündemine yerleşti. Nobel Edebiyat Ödülü alan ilk Türk olan Pamuk, yılın en çok konuşulan isimlerinden biriydi. Ödülü almasının ardından amazon.com’da kitapları en çok satan ilk 100 listesine giren Orhan Pamuk, Türkiye’de ise pek çok eleştirinin odağı oldu. MTM Medya Takip Merkezi araştırma sonuçlarına göre Pamuk, geçtiğimiz yıl, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 13 bin 694 habere konu oldu.

Karikatür Krizi Müslüman aleminden tepki topladı…
Danimarka’da Jyllands-Posten gazetesinin Hz. Muhammet ile ilgili yayınladığı karikatürlerle başlayan karikatür krizi, çeşitli ülkelerdeki gazetelerde bu karikatürlerin yayınlanmasıyla devam etti. İslam ülkelerinde büyük tepkiyle karşılanan ve krize dönüşen karikatür konusu yıla damgasını vuran olaylardan biri oldu. Karikatür Krizi, medyada toplam 5 bin 429 habere konu olurken, TV ekranlarında da 64 saat süreyle yer aldı.

Güneş tutulması Türkiye’de büyük heyecanla karşılandı…
29 Mart’ta yaşanan tam güneş tutulması, Antalya'dan Ordu'ya kadar uzanan bir koridorda yaklaşık 4 dakika boyunca izlendi. Türkiye’nin tam güneş tutulmasının en iyi izlenebileceği ülkeler arasında yer alması turizm işletmelerinin de yüzünü güldürdü. Güneş tutulması pek çok kanalda canlı yayınla verilirken, konu medyanın da gündemine yerleşerek, 2006’nın en önemli olayları arasında yerini aldı.

Türkiye, 2006 yılında Eurovision’da aradığını bulamadı…
Geçtiğimiz yıl, Sibel Tüzün’ün temsil ettiği ve Türkiye’nin hayal kırıklığıyla son bulan 51. Eurovision şarkı yarışması, dergi, gazete ve televizyon kanallarında 3 bin 871 habere konu olurken, TV ekranlarında ise 56 saati aşkın bir süre kaldı.

2006 yılı siyaset gündemi…

MTM Medya Takip Merkezi’nin 2006 yılını kapsayan medya araştırmasının sonuçlarına göre, geçtiğimiz yılın en çok konuşulan siyasi partisi, AKP oldu. Yıl boyunca 112 bin 436 habere konu olan AKP, televizyon ekranlarında 826 saate yakın bir süre yer aldı. Ana muhalefet partisi CHP ise siyaset basınında en çok yer bulan ikinci parti oldu. Toplamda 80 bin 542 habere konu olan CHP, televizyon ekranlarında 777 saate yakın kaldı.

2006’nın en medyatik siyasetçileri: Başbakan Erdoğan, Abdullah Gül ve Cumhurbaşkanı Sezer… Araştırma sonuçlarına göre, geçtiğimiz yılın en çok konuşulan siyasetçisi Recep Tayip Erdoğan oldu. Cumhurbaşkanlığına gözünü diken Erdoğan, yaptığı her davranış, her açıklama ve her görüşmeyle siyaset basınının yakın takibindeydi. Erdoğan, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 147 bin 458 habere konu oldu.

Dış İşleri Bakanı Abdullah Gül, geçtiğimiz yılın en çok konuşulan ikinci siyasetçisiydi. Yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 34 bin 478 habere konu olan Gül, televizyon ekranlarında yaklaşık 307 saat kaldı.

Cumhurbaşkanı Sezer ise 2006 yılının en çok konuşulan üçüncü siyasi ismi oldu. Cumhurbaşkanlığı süresi 2007’de dolacak olan Sezer toplamda 32 bin 817 habere konu olurken, 280 saat süreyle de televizyon ekranlarında yer aldı.

Ecevit’i kaybettik…
Türk siyasetine damgasını vuran ve “Karaoğlan” lakabıyla, bir dönemin kitleleri peşinden sürükleyen siyasetçisi Bülent Ecevit, Mayıs ayında yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirerek Kasım ayında yaşama veda etti. Son yolculuğuna adeta bir insan seliyle uğurlanan Ecevit’e, Türk toplumu olduğu kadar Türk medyası da büyük ilgi gösterdi. Araştırma verilerine göre Ecevit, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 18 bin 349 habere konu oldu ve 343 saat ekranlarda kaldı.

siyaset

2006 yılı ekonomi gündemi…

En medyatik firmalar: THY, Turkcell, İş Bankası…
Geçtiğimiz yıl yaptığı kampanyalar, Tiran-İstanbul seferini yapan uçağının kaçırılması, Formula 1’in VIP catering hizmetlerini veren Do&Co ile ortak girişim anlaşması imzalaması ve Star Alliance’a katılım yönünde ilk adımı atması derken Türk Hava Yolları 2006 yılında ekonomi basının en çok yer verdiği firmaydı. Yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 20 bin 798 habere konu olan THY, yaklaşık 157 saat TV ekranlarında kaldı.

Turkcell hareketli bir yıl geçirdi…
Telsim’in dünya devlerinden Vodafon’a satılması ve Avea’nın kampanya ataklarıyla hareketli bir yıl geçiren Turkcell, pazar payını kaybetmemek için hem iletişim hem reklam çalışmalarına her zamankinden fazla yoğunluk verdi. Sosyal sorumluluk kampanyaları ile halkın sempatisini toplamaya devam eden Turkcell, reklam filmleri ve kullanıcılarına yönelik kampanyalarıyla da kendinden sıkça söz ettirerek, medyanın en çok ilgi gösterdiği ikinci firma oldu. Turkcell gazete, dergi, TV kanalları ve internet haber sitelerine 17 bin 479 habere konu olurken, yaklaşık 316 saat ekranlarda yer buldu.

Dünyanın marka değeri en yüksek Türk bankası: İş Bankası…
Türkiye’nin yerli sermayeli bankası olan İş Bankası, bankacılık yayını The Banker’ın yaptırdığı “Dünyanın marka değeri en yüksek bankaları raporu”nda, listedeki tek Türk bankası olarak 100’üncü sırada yer aldı. Çeşitli haberlerle geçtiğimiz yıl gündemden hiç düşmeyen İş Bankası, yıl boyunca toplam 16 bin 193 habere konu olurken, televizyon ekranlarında ise 131 saate yakın kaldı.

Genellikle spora verdiği destekle gündeme gelen Efes Pilsen, geçtiğimiz yıl ekonomi basınının en çok haber yaptığı firmaları arasında yerini aldı. 2006 yılında 30. yaşını kutlayan Efes Pilsen, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 16 bin 141 habere konu olarak, medyanın en çok haberine yer verdiği dördüncü marka oldu.

Otomotiv sektörünün öncü firmalarından Renault, 2006 yılında en çok haber olan firmalar arasında yerini alırken, onu sırasıyla Atatürk Hava Limanı, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Microsoft, Ford, Halkbank ve Akbank izlediler.

2006 yılı magazin gündemi…

Medyanın gözde ismi değişmedi: Hülya Avşar…
MTM Medya Takip Merkezi’nin tüm yılı kapsayan medya araştırması sonuçlarına göre; magazin basınına en çok haber olan ünlü yine Hülya Avşar oldu. Her davranışı ve sözü olay olan ve magazincilerin dikkatini nasıl çekebileceğini çok iyi bilen Hülya Avşar’ın tahtına kimse yaklaşamadı. İşte Avşar’ın yıla damgasını vuran olayları:
• Kaya Çilingiroğlu’nun Avşar’ı Feraye Tanyolaç’la aldatması,
• Kaya Çilingiroğlu ile Hülya Avşar’ın evliliklerini bitirme kararı almaları ve jet hızında gerçekleşen boşanma davası,
• Kızı Zehra ile ilgili haberler
• Feraye Tanyolaç’ın hamileliği ve erkek çocuk doğurması,
• Ali Güven ve ardından da Saadettin Saran ile aşk yaşadığına dair haberler,
• İbrahim Tatlıses’ten sözde evlilik teklifi alması,
• Hıncal Uluç’un kucağına oturması,
• Havuzda üstsüz yakalanması derken Avşar, yıl boyunca haber rekoru kırdı. Hülya Avşar yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 16 bin 757 habere konu olarak, TV ekranlarına 225 saati aşkın süreyle konuk oldu.

İki medyatik isim arasında yaşanabilecek aşk ihtimali magazincileri uykusuz bıraktı…
2006 yılına damgasını vuran olaylardan biri, Hülya Avşar’ın eşinden boşanmasından bir süre sonra, İbrahim Tatlıses’in ona aşık olduğunu ve evlenmek istediğini açıklaması oldu. Gerçekten aşk mıydı yoksa reytingleri yükseltmek için başvurulan bir reklam aracı mıydı? Magazincilerin dünyasına bomba gibi düşen konu, haftalarca tartışıldı. Sauna çetesi olayına da adı karışan İbrahim Tatlıses, aşk haberleri ve diğer konularla; geçtiğimiz yıl, magazincileri peşinden en çok koşturan ikinci isim oldu. Yıl toplamında 11 bin 516 habere konu olan Tatlıses televizyon ekranlarında 180 saate yakın yer buldu.

magazin

Sezen Aksu, Kardelenler projesiyle sevindirdi…
Sezen Aksu; Hülya Avşar ve İbrahim Tatlıses’in aksine özel yaşamından ziyade, müziği, konserleri ve Kardelenler Projesi’ne desteğiyle medyanın en çok ilgi gösterdiği ünlüler listesinde üçünü sıraya yerleşti. Aksu, medyada toplam 9 bin 918 habere konu oldu.

Seda Sayan-Nihat Doğan aşkı popülerliğini yıl boyunca korudu…
2006 yılının en çok konuşulan gelişmelerinden biri olan Seda Sayan-Nihat Doğan aşkı, yıl boyunca magazincilerin yakın markajındaydı. Bir dargın bir barışık devam eden ilişkileriyle, ikili medyada sık sık boy gösterdi. MTM’nin araştırma sonuçlarına göre, magazincilerin toplist’inde dördüncü sıraya yerleşen Seda Sayan, 6 bin 563 haberle dikkatleri üzerine çekti.

Cem Yılmaz, Hokkabaz ve Savaş Ay…
Gösterime giren Hokkabaz filmi ve Opet reklamlarıyla yıl boyunca konuşulan Cem Yılmaz, Savaş Ay’ın Hokkabaz’ın senaryosunun kendisinden çalındığını iddia ederek dava açmasıyla medyanın odağına yerleşti. Cem Yılmaz, magazincilerin toplist’inde 6 bin 314 haberle beşinci sırada yer aldı.

Tanga bikini görüntüleriyle Sibel Can, yılın en çok konuşulan konularından biriydi…
Tanga bikinisi ile kameralara yakalanan Sibel Can’ın bu olayı 2006 yılına damgasını vuran konular arasında yer aldı. Geçtiğimiz yıl annesini kaybeden ve üzüntülü günler geçiren Sibel Can, magazin basının yakından takip ettiği bir diğer ünlüydü. Can, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 6 bin 63 habere konu oldu.

Devrimci Pınar Altuğ, 2006’ya damgasını vuranlardan oldu…
Geçtiğimiz yıla aşklarıyla damgasını vuran bir diğer medyatik ise Pınar Altuğ oldu. Tony ile ayrılması, kendisinden yaşça küçük Yağmur Atacan ile birlikteliği derken Altuğ, en medyatik ünlüler arasında on birinci sırada yerini aldı. Yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 5 bin 631 habere konu olan Altuğ, 65 saat ekranlarda kaldı.

2006 yılı spor gündemi…

2006’nın en medyatik spor kulübü Fenerbahçe…
Geçtiğimiz yıl, transferleri, Fortis Türkiye Kupası’nı alamaması, rüşvet iddiaları derken Fenerbahçe için hareketli bir yıl yaşandı. Yılın en çok konuşulan spor kulübü olan Fenerbahçe, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 104 bin 654 habere konu olarak, ekranlarında 2 bin 150 saat yer buldu.

Turkcell Süper Lig’in galibi Galatasaray ise spor basınının en çok konuştuğu ikinci spor kulübü oldu. Toplamda 85 bin 241 habere konu olan Galatasaray, 1.830 saati aşkın süreyle ekranlarda yer aldı. En çok konuşulan üçüncü spor kulübü Beşiktaş ise 69 bin 28 haberle 1.705 saat ekranlarda kaldı.

spor kulüpleri

Geçtiğimiz yıl, Dünya Kupası ile renklendi…
Dört yılda bir düzenlenen Dünya Kupası’na bu yıl Almanya ev sahipliği yaptı. Tüm spor basınının gözlerini çevirdiği Dünya Kupası karşılaşmaları 2006 yılının en çok konuşulan konularından biriydi. İtalya’nın galibiyeti ile sonuçlanan Dünya Kupası, yazılı, görsel ve elektronik basında 30 bin 692 habere konu oldu. Dünya Kupası’na damgasını vuran olay ise, final maçının 110. dakikasında futbol kariyerini bu maçla tamamlayacak olan kaptan Zidane’ın, Materazzi’ye yaptığı sert hareketin ardından kırmızı kartla oyundan atılması oldu. 2006 Dünya Kupası’nın en iyi oyuncusu seçilen Fransız oyuncu Zinedine Zidane’ın ödülünü kaybetme ihtimali ve konuyla ilgili çeşitli tartışmalar, konuyu futbola ilgi duyan duymayan herkesin dikkatini çekti.

2006’ya damgasını vuran Formula 1, hem yarış hem de kriz haberleriyle medyanın gündemindeydi…
Türkiye’nin ikinci kez ev sahipliği yaptığı Formula 1, hem sporseverlerin hem de spor basınının yakın markajındaydı. Ferrari pilotu Felipe Massa’nın yarışı kazanması sonrasında, ödülünü KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın vermesiyle yaşanan siyasi kriz ise sadece spor basının değil, tüm medyanın yakından izlediği konular arasına girdi. 2006 yılında spor basınına damgasını vuran Formula 1 yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 8 bin 808 habere konu oldu. Formula 1 ilişkin haberler televizyon ekranlarında 211 saate yer aldı.

spor dünyası

Etiketler : 2006 - Yılı - Medya - Raporu -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın