Ana Sayfa  /    /  100 yıl önce aday olabilirlermiydi ?
  • Facebook da Paylaş
100 yıl önce aday olabilirlermiydi ?
  • 05-06-2007
  • 2 yorum
  • 5849 okunma
İster begenin ister beğenmeyin. Partileriniz adaylarını belirledi ve listeyi YSK'ya teslim etti. Şimdi 100 yıl önceki kriterlere göre bu adaylardan kaçının aday olabileceğini siz ölçün

İki defa İttihat ve Terakki'den milletvekili seçilen, sonra da Hürriyet ve İhtilaf Parti'sini kuran, Damat Ferit hükümeti döneminde Ayan Üyeliği'ne atanan Mehmet Zeynelabidin Efendi, "Meşrık-ı İrfan Gazetesi"nde milletvekili olma kriterlerini açıklamış. Bu yazıyı Konya Yusuf Ağa Kütüphanesi katalogunda 9521/2' sayıyla kayıtlı "İslamiyet ve Meşrutiyet" isimli eserde bulmak mümkün.  

Yörede mahalli bir gazetede çalışan gazeteci Ali Akgül'ün derlediği kriterler şöyle:

100 yıl önce Konya'daki milletvekili olma kriterleri:

Birincisi: Milletvekili adayı, aday olacağı şehirde uzun süreli oturmuş, yaşamış olmalı, halkın mizacını iyi bilmeli. Bir şehirde oturmamış veya çıkıp gideli uzun zaman olmuş adamların bir kere iyi olup olmadığı bilinemez.

İkincisi: Şehre yarayacak her türlü kanunu ve o şehir halkının saadetini icap edecek şeyleri düşünüp beğenmeye ve böyle bir arayan toplamaya muktedir olmalıdır.

Üçüncüsü: Devletin şan ve şerefini düşünmeyecek kadar cahil olmamakla birlikte, sefih de olmamalıdır. Çünkü kendi malı kendine teslim edilemeyen sefih bir adama bu gibi vazife verilemez.

Dördüncüsü: Hükümetin kanunsuz ve haksız işlerini yüzüne beraber söylemek hususunda kimseden korkup çekinmez ve ölmekten bile kaçınmaz, dünya için kimseye müdane etmez olmalıdır.

Beşincisi: Parayı görünce her şeye boyun eğecek kadar bağrı yufkalardan ve parayı çok sevenlerden olmamalıdır. Yoksa milletin menfaati zayii olmak ihtimali ziyadeleşir ve memleketi açık açık uçuruma sürekler.

Altıncısı: Memuriyetini muhafaza etmek ve başka bir menfaatini korumak için şuna buna yüzsuyu dökmüş (ağlamış), kendisine haksızlık edenlere göz kırpmış, kendisi haksızlık etmiş olmamalıdır.

Yedincisi: Rüşvet almış, para ile onun bunun hakkını satmış, mahvetmişlerden de olmamalıdır.

Sekizincisi: Halk içerisinde zulmü, işkencesi olanlardan olmamalıdır.

Dokuzuncusu: İki sözlü, ikiyüzlü adamlar da milletvekili olamaz.

Onuncusu: Şunun bunun ayıbını arayan, daima iki kişi arasındaki gizli sırları anlamaya çalışan, hiç yoktan tertip türetenler de aday gösterilmemelidir.

Onbirincisi: Milletvekilliği bittikten sonra kendini idare edecek bir işi veya zenginliği olmayanlar da aday gösterilmemeli. Çünkü bu özellikleri olmayan kişiler hükümetin ayıbını örtüp boyun eğmeye mecbur kalırlar.

(Haber7)

Etiketler : 100 - yıl - önce - aday - olabilirlermiydi - ? -
YORUMLAR
  • bahri gök   07-06-2007 10:41

    Hey gidi ecdadım ,Her birisinin kabri Cennet mekan olsun. Nefesi yeterli bazı güzellikleri yaşatmaya, Biz ler nerde hata yaptık da böyle kendini bilmez insanların eline kaldık. Acaba bizde mi bozukluk yoksa yaptıklarımızın karşılığınımı yaşamaktayız. nasıl mı: Bizler dünyaya öyle önem vermekteyiz ki,Dünya önümüzden kaçmakta biz de kovalamaktayız. ECDAT ise DÜNYAYA ZERRE KADAR ÖNEM VERMEYEREK DÜNYANIN PEŞİNDEN GELMESİNİ SAĞLAMIŞ .Buna göre: Lütfen elinizi vicdanınıza koyun düşünün.HATA YI ; DÜNYA YA SANKİ ÖLMEYECEKMİŞ GİBİ DEĞER VERMEKTE BULMUYORMUSUNUZ. teşekkürler..

  • ALAADDİN ARIK   06-06-2007 16:53

    100 YIL ÖNCE HALK İÇİN HALKA HİZMET İÇİN ADAYLIK MEVHUMU VARMIŞ; AMA ŞİMDİ LİDERE TABİ OLUNAN BİR ADAYLIK ŞEKLİ GELİŞTİ VE ONYILLARDIR BU ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR DEMOKRASİMİZ GELİŞTİKÇE BUNUN DA DEĞİŞİECEĞİNİ UMUYOR VE BEKLİYORUM. İNŞALLAH OLUR.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın