Ana Sayfa  /    /  10 bin $ lık takımı 20 Türk Satın Aldı
  • Facebook da Paylaş
10 bin $ lık takımı 20 Türk Satın Aldı
  • 12-01-2007
  • 0 yorum
  • 5591 okunma
İngiltere’nin önde gelen giyim markalarından Scabal, uzun süren bir çalışmanın ardından ‘Yangir’ adı verilen özel bir kumaş üretti.
Hammaddesi ise “Capra Ibex Siberica” olarak bilinen dağ keçisi. Kumaşın en önemli özelliği de, ‘Dünyanın Çatısı’ olarak adlandırılan Moğolistan, Türkistan, Kazakistan, Pakistan ve Nepal dağlarında yaşayan bu keçinin kıllarından üretiliyor olması. İngiltere’nin Yorkshire kentinde, dünya tekstil sektörünün önde gelen firmalarından Scabal, ‘Yangir’i 2 ay önce üretti. Yerli ve yabancı bir çok ünlünün tercih ettiği Yangir’den üretilen bir takım elbise, 10 bin dolar’dan satılıyor. Kumaşın 1 metresinin ağırlığı 320 gram. Scabal’ın İstanbul’daki iki mağazası, sanat ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin Yangir’i tercih ettiklerini söyledi. Başkan Bush, Kofi Annan, Tom Cruise, Will Smith, Kerim Abdül Cabbar, David Beckham gibi ünlüler de Yangir takım elbise giyiyor.

TÜRK İSİMLER SAKLI

Scabal’In Ankara’da bir, İstanbul’da da Kanyon Alışveriş Merkezi’nde ve Nişantaşı’nda iki mağazası bulunuyor. Nişantaşı’nda hizmet veren Marcel Mevorah, “Bu kumaşın dokunma hissi üst seviyede. Yün şevkatli bir dokunuş sağlıyor” dedi. Mevorah firma prensibi olarak, müşterilerin isimlerini ve elbiselerin fiyatını vermiyor. Kanyon Alışveriş Merkezi’ndeki Scabal Mağazası’ndan Mehmet Ertuğrul Gözen ile ortağı İzel Nakri de Menorah gibi isim vemek istemedi. Gözen ile Nakri’nin ortak olduğu mağaza iki ayda 20 Türk müşteriye Yangir’den takim elbise dikti.
Sipariş üzerine dikim yapılıyor

Scabal’da Yangir’in dışında 800 YTL’lik takım elbiseler de bulunuyor. Yangir kumaşın dünya çapında yıllık üretimi ise sadece 200-300 kilo. Yani yılda renk başına sadece 60 top üretiliyor. Scabal mağazalarında, kumaşlar top halinde sergilenmiyor. Renkler ve desenler katalogdaki numunelere bakılarak seçiliyor. Ardından İngiltere’ye kumaş siparişi veriliyor. 3 gün içinde Türkiye’ye gelen kumaş, Scabal terzileri tarafından dikiliyor.
Etiketler : 10 - bin - $ - lık - takımı - 20 - Türk - Satın - Aldı -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın